762 zatáček vede k hippie hideoutu jménem Pai

Další severothajskou destinací, kde jsme strávili krásných pět dnů, bylo turisty oblíbené městečko Pai obklopené vysokými horami. Naše počáteční obavy z toho, že to tu bude moc komerční, se rozplynuly hned, jak jsme sem po třech hodinách strastiplné jízdy minibusem v nekonečných serpentinách dorazili. Pohodovější a uvolněnější místo jsme si mohli vybrat asi jen hodně těžko. 

IMG_0886 2

Pai je opravdu malinké – v podstatě je tu jen jedna hlavní ulice, tzv. Walking street, která se každý večer promění na night market s naprosto božím jídlem. I přes den tu najdete spoustu obchůdků a stánků s (hippie) oblečením a různé restaurace a kavárničky. Oproti Chiang Mai je tu ale totální klídek, žádný dopravní chaos a zácpy. Navíc jsme si vybrali skvělé ubytování – vlastní chatičku v ještě klidnější části oddělené od centra řekou s bambusovým mostem. Paní majitelka je hrozně milá, vždycky nám na trhu koupí nějaké ovoce a jednou nás dokonce k sobě pozve i na večeři.

IMG_0924

V Pai si najde každý to svoje

Relax v nějaké z kavárniček, gurmánské hody a nakupování na večerním trhu, obdivování zvířat, lehčí trekking v krásné přírodě nebo prozkoumávání starobylých chrámů… Pai toho nabízí opravdu spoustu. Protože se na cestě nechceme nikam honit, užíváme si kousek od všeho a v kombinaci s prací pak podnikáme různé výlety v okolí. Co se nám líbilo nejvíc?

1. Podrbat slony na chobotu

Jedny z nejúžasnějších zvířat vůbec si člověk v Thajsku má možnost užít opravdu zblízka. Jen je potřeba si o daném sloním kempu zjistit informace o tom, jak se tam s nimi zachází. My jsme si vybrali na Trip Advisoru dobře hodnocený Thom`s camp a z krmení dvou nenažraných slonic trsy banánků jsme byli samozřejmě úplně nadšení.

IMG_0802

2. Sedící Buddha nad městem

K majestátní bílé soše Buddhy si člověk musí vyšlápnout pěkných pár schodů, ale za ten výhled na město a přírodu, která ho obklopuje, to rozhodně stojí. Chrám, který stojí hned vedle, pak taky patří mezi ty hezčí, které jsme zatím v Thajsku navštívili.

DSCF6676

3. Pai Canyon

Za nás jednoznačně top místo z celého Pai. Velký pískovcový kaňon hraje různými odstíny oranžové, hnědé a žluté a chodit po něm chce místy opravdu dobrou odolnost proti výškám. Část z něj jsme si prošli a odměnou nám byly krásné pohledy na okolní vrcholky zalesněných hor.

Stitched Panorama

4. Land Split

To se tak jednoho dne stalo, že na pozemku jednoho zemědělce pěstujícího ovoce se v zemi objevila velká trhlina, která se během let postupně zvětšovala. Když už tedy nemohl na ovoci vydělávat tolik, co dřív, rozhodl se, že z tzv. landsplitu udělá turistickou atrakci. A docela se mu to daří. Navíc všem návštěvníkům dá ochutnat něco ze své zahrádky – a jeho džem a džus z ibišku je vážně vynikající.

IMG_0859 2

5. Bamboo bridge

Mostek z bambusu stojící na kůlech se vine nad rýžovými políčky a vede kolem malého chrámu, kde místní kromě Buddhy uctívají i nedávno zesnulého thajského krále. Užili jsme si na něm pěknou procházku, jen nás málem upeklo slunce, které tady skutečně pařilo o sto šest.

DSCF6791

6. Výlet na vodopád

Protože už nám chyběl nějaký větší pohyb, poslední den jsme vyrazili na hike k největšímu vodopádu v okolí. Cestou jsme asi tak sto padesát krát museli brodit potok a z avizovaných 7 km nám jich Fitbit napočítal víc jak 15. 🙂 Účel to ale splnilo – vodopád jsme viděli (a jo, stál za to) a taky jsme si pořádně mákli.

DSCF7027

Díky půjčenému skútru v Pai jsme měli možnost zase vidět spoustu krásných míst a utvrdit se v tom, že Thajsko je zatím jedna z nejkrásnějších zemí vůbec. Ani se nám odtud nechtělo odjíždět, ale touha objevovat víc je silnější, a tak volíme směr barmská hranice a přesouváme se do trošku zapomenutější provincie Mae Hong Son. Brzo podáme report, jaké to tam je. 🙂

Categories: Thajsko

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *