Hello tomorrow aneb jeden den v moderním a „západním“ Singapuru

Monumentální mrakodrapy a obchodní čtvrti západního střihu, absence snahy turisty na každém kroku obrat o pár korun, neuvěřitelná úslužnost a milé chování všech lidí a především absolutní čistota, kam se jen podíváš, naznačovaly, že jsme už jihovýchodní Asii už opustili. To sice není ani zdaleka pravda, ale po špinavém a nepříliš rozvinutém Lomboku na nás prostě Singapur zapůsobil jako zjevení z jiného světa.

Pravda, mezi Lombokem a Singapurem jsem si střihli ještě jeden krásný den na Bali v Denpasaru. A i když jsme byli půl dne na pláži a potom si nechali požehnat na překrásném chrámu Tanah Lot, následné diskuze se zlodějíčky z „local transport“ a brutální zácpy (20 km jsme jeli 2 hodiny… to chceš!) nás jenom ujistily, že Indonésie už bylo dost a je na čase zase poodjet dál.

Po krátkých dvou hodinách letu se tak blížíme k mezinárodnímu letišti Changi a při přistání nám dochází, jak malý tenhle stát vlastně je – z okénka vidíme jak místní byznys čtvrť a monumentální hotel Marina Bay Sands, tak desítky nákladních lodí připravených k zakotvení v místním mega přístavu. Víceméně celá země jako na dlani. To není zas tak těžké, když celý stát má rozlohu jen nějakých 720 km2.

Stitched Panorama
Marina Bay Sands pohledem z Gardens by the Bay

Podobný wow efekt jako Singapur, ve mně dokázala vzbudit snad jen Dubaj. A kolem čeho že je tolik povyku?

Předně ti lidé… Neskutečně milí a se zájmem pomoci. Vážně pocit k nezaplacení!

Dál ta čistota. Nejenom, že se tady odpadky nepálí jako na Bali nebo Gili Air, ale dokonce se ani nikde neválí. Jednak jsou za to brutální pokuty, jednak to asi nikoho ani nenapadne.

DSCF5666

Pak jsou to ceny. Jasně, že to není tak levné jako jinde, ale zase tady při normálním chování nijak finančně nevykrvácíte, a to se ani nemusíte moc krotit.

Nemůžu nezmínit pro Čechy zábavný název místního dopravního podniku – SMRT, teda Singapore Mass Rapid Transit. Obzvlášť vtipné u sloganů typu „SMRT wishes you a nice day.“ A tak. Prostě neutuchající zdroj zábavy.

Především je to ale neskutečně působivá architektura a důraz na technický vychytávečky. Marina Bay Sands a především fenomenální Gardens by the Bay budiž toho důkazem. A vůbec, podívejte se na to sami…

Stitched Panorama
Gardens by the Bay

 

DSCF5781
Gardens by the Bay
DSCF5721
Helix Bridge

 

DSCF5942
Pestrobarevná indická čtvrť

A příště zase o tom, jaké to je strávit noc na letišti Don Mueng (spoiler alert – nic moc!), jak jsme se měli v Chiang Mai, co je to Loy Krathong a kolik lidí se při něm průměrně popálí a vůbec, kde jsme a co chystáme dál.

Categories: Singapur

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *