Kanada, bejby! Jedeme na Working Holiday

Jedeme do Kanady! Kupujeme další jednosměrnou letenku a připravujeme se na další dobrodružství. No vlastně nepřipravujeme se tentokrát vůbec, prostě to nějak všechno vyplyne. Kanada byl vždycky můj sen (a od tý doby, co jsme ji projeli z východu na západ jsem do toho snu namočila i svého skoro muže). A než se naděju, sedím v letadle směr Montréal, přestupuju a po 18 hodinách na cestě se ocitám v letištní hale ve Vancouveru. Wow!

IMG_9226
Vyjet si lanovkou na Whistler Mountain je jedním z “must do”!

Zařizuju SIN (Social Insurance Number), s těžkou krosnou na zádech a mezi kapkami deště se procházím po Waterfrontu, nasedám na autobus a mířím do Whistleru. Tam už na mě čeká Monča, se kterou plánujeme společnou dvoutýdenní „dovču“ v tomhle městečku uprostřed hor. Ubytuju se u ní ve Staff Accomodation v polovině sjezdovky, takže o každodenní workout při cestě kamkoliv je postaráno.

Otevírám si bankovní účet, kupuju kanadskou SIMku, domlouvám práci (jo, bude ze mě part time uklízečka, jej!), pořizuju si kolo z druhé ruky a neustále bloudím s navigací v ruce, než to po pár dnech vzdám – a kupodivu se vždy najdu a pak mi dojde, že už to tu začínám poznávat a ztrácet se přestávám.

Monča mi jako správnej místňák ukáže všechny TOP místa – trasy na kolo, jezera na koupání, kavárny s nejlepším kafem a dortíkama (Pure Bread vede), jóga studio, parky, knihovnu, bazén… Zatímco pracuje v Portobellu, já se vydávám na průzkumy okolí, chodím uklízet nebo si dávám psací párhodinovky, odpočívám, čtu a učím se postupně zpomalit a naladit na bezstarostnou vlnu.

To se mi parádně daří – a asi jedinou stresující situaci představují medvědi, kteří si tu chodí stejně samozřejmě jako třeba krávy v Indii (kde jsem nebyla, ale tak nějak si to představuju). Medvěd v lese, medvěd na silnici, medvěd na přechodu, medvěd je ode mě metr, když jedu na kole… no viděla jsem jich tu dost a pokaždý se mi pěkně stáhly půlky.

Whistler je takový svět sám pro sebe. Luxusní horské středisko, kam se v zimě jezdí lyžovat a v létě bikovat. Ceny astronomické, podniky vyposchované, servis prvotřídní, turisté bohatí. A na druhé straně lidi jako my, co sem přijeli pracovat nebo strávit část léta v krásných horách, daleko od ruchu velkoměsta, ale pořád s kvalitním zázemím. Nakupujeme ve slevách, vymetáme „locals deals“ – vstup do bazénu nebo půjčení paddle boardů jednou týdně za pár dolarů, girls night Margarita Mondays, máme věrnostní kartičky do kaváren a žijem si tu moc spokojeně.

3CF59B62-070B-4C4F-BA78-66CEFE8C69E0
Panoramata… život v horách má něco do sebe

Celé dny trávím venku a už po pár dnech cítím, jak se mi suprově zvedla fyzička – neustále chodím pěšky do kopce a z kopce, dojíždím na kole a chodím na jógu. V místním jóga studiu si koupím týdenní unlimited pass, každý pátek ráno cvičíme zdarma v nádherném parku u řeky, ale třešničkou na dortu je festival Wonderlust, kam se přihlásíme jako dobrovolníci a díky tomu máme přístup na všechny přednášky, lekce a workshopy.

IMG_4479
Závěr Wonderlustu na Olympic Plaza

Ač nejsem milovník masových akcí a vůči světoznámému Wonderlustu jsem trochu skeptická, čtyřdenní jógový maraton mi naprosto vyrazí dech a pořádně rozšíří obzory. Vyzkouším všechno, co jde – od motivačních přednášek, přes tréninky balancí na rukou a lekcí vinyásy až po čakrové meditace a relaxaci v přírodě. Sejdou se tu učitelé známí po celé Severní Americe a každý mi předá něco nového. Závěrečná lekce probíhá pod širým nebem na Olympic Plaza a volně se přetaví v jednu velkou jóga párty s DJ – no zkuste si představit stovky lidí v barevných legínách, co tancují, stojkují, jógují… Ještě několik dní ze mě energie stříká proudem, svaly mám v jednom ohni, ale zážitek je to nezapomenutelný.

Začátkem srpna do Whistleru přijíždí Petr, stěhujeme se proto k Markétě a Petrovi, se kterými máme domluvenou koupi auta. Bydlíme v baráčku s krásným výhledem na jezero a většinu dní trávíme hikováním. Hory u Whistleru jsou spektakulární, jen si člověk vždycky musí vyšlápnout pár set výškových metrů nahoru, aby se dostal nad les a otevřely se mu výhledy na ledovce, jezera a nekonečné masivy. Fotky asi poví víc než slova…

High Note Trail

Pohodová 3hodinová procházka po vysokohorských loukách a s nádherným výhledem na okolní hory a jezero Cheakamus.

Chief Mountain

Hodinu jízdy ve Squamishi se nachází slavný Chief, kam jsme si vyšly na západ slunce.

IMG_4361

Jane Lakes

Hike vedoucí po celou dobu hlubokými lesy, vykoupali jsme se a nasbírali plný batoh hub!

727B15F4-4816-424C-8EFA-89C4A6C7264E

Iceberg Lake

7 hodin, 15 km, 870 m převýšení. Náročnější, ale překrásný hike s parádní odměnou na závěr.

Rainbow Lake

Pohádkové duhové jezero, kde se koupat sice nesmí, ale kochat tou krásou kolem ano!

0966BAF9-3B48-41BB-B3DB-1697E043353F

Wedgemount Lake

Brutální 7hodinový výšlap s 1200m převýšením, ale za mě jednoznačně nejkrásnější hike k ledovcovému jezeru s úžasným výhledem na horské hřebeny a ledovce.

Měsíc ve Whistleru pro mě byl úžasným startem do nové etapy, kterou nadcházející necelý rok v Kanadě určitě představuje. Za možnost vyzkoušet si tu žít jsem moc ráda, vyžití je tu spousta, člověk je neustále v kontaktu s lidmi, kteří jsou tu velmi otevření a přátelští, je boží okolo sebe vidět vysokánské hory a trávit tolik času pohybem. Zároveň ale vím, že mi tu kvůli tomu zlatému turistickému pozlátku chybí kanadská autenticita a delší dobu tu strávit ani nemusím. Proto už se těším na roadtrip, o kterém si můžete přečíst už v dalším článku!

Categories: Život v Kanadě

1 Comment