LA, Vegas a Joshua Tree: Města hříchu, stromy a poušť

Los Angeles a Las Vegas, tyhle dvě americká velkoměsta zná z různých filmů a seriálů snad každý. Byla jsem proto hrozně zvědavá, jak na mě zapůsobí naživo. Jsou opravdu tak crazy, jak to z plátna vypadá? A potkali jsme na chodníku slávy nějakou hollywoodskou star? 

DSCF5353
Chodník slávy v Hollywoodu

Na mapě vypadá Los Angeles jako obrovský roztahaný flek, no zkrátka jedno z největších měst v USA vůbec. Trochu jsem se obávala, jak to tam zvládneme projet autem, ale díky skvělým Péťovým řidičským schopnostem a mému potrénovanému navigování to nakonec nebyl problém. I když na těch ucpaných 16proudých dálnicích jsem teda byla trošku ve stresíku. 🙂

Santa Monica a Venice

Po přespání na konci slepé ulice ve vilkové čtvrti v Santa Monica se jedeme podívat na zdejší slavnou plážovou promenádu. Podél moře se tu táhne rušná cesta, na které se jezdí na kolech, koloběžkách, s kočárky, běhá se, cvičí… Kromě toho je tu několik skateparků a různých hřišť, no zkrátka to tu žije. Zastavíme se na rampě a koukáme na malé děti, jak si to drandí na skatu jako profíci a pozorujeme skupinku lidí, kteří hrají fotbal zabalení v nafukovacích koulích, narážejí do sebe a padají jak hrušky. 🙂

Po pár kilometrech dojdeme do Venice, což je za mě jedno z nejbláznivějších míst, kde jsem kdy byla. „Sportovní“ promenáda se mění v přehlídku stánků se vším možným – kromě oblečení a suvenýrů se tu dá sehnat třeba obraz z poznávacích značek, graffiti nebo všemožné harampádí. Prodávající jsou dost zvláštně vyhlížející individua a taky je tu spoustu feťáků a bezdomovců – jeden z nich třeba seděl na kancelářské židli s kartonem popsaným „Will fuck for beer“, jiný měl vedle sebe na královském podstavci nastrojenou čivavu…

 

Ještě nakoukneme na slavnou Muscle Beach, venkovní posilovnu, kde prý kdysi trénoval Arnold Schwarzeneger a i teď tu místní hory svalů zvedají činky těžší, než jsem já. Podíváme se ještě na přilehlá hřiště, kde vysocí černoši hrajou basket, a zhlédneme i vystoupení („What’s the time? It’s showtime!“) brake dance tanečníků, kteří metají salta, jak kdyby gravitace neexistovala.

Chodník slávy a romantický večer v LA

Za chvíli už mi z toho všeho jde hlava kolem, a tak přejedeme do samotného města. Nejdřív se projedeme po slavné vyhlídkové cestě Mulholand Drive a koukáme na město pod námi. Pak se zastavíme ve čtvrti Beverly Hills, kde chvíli odpočíváme v malém parku a kocháme se luxusními vilami.

DSCF5347
Pohled na LA z Mulholand Drive

Já už se ale nemůžu dočkat slavného chodníku slávy. Projdeme si ho hned několikrát tam a zpátky a vždycky objevíme nějaké další jméno slavné osobnosti, která tu má hvězdu nebo dokonce otisk bot či dlaně. K mému překvapení tu ale není ani Brad Pitt, ani Leonardo DiCaprio, a tak se spokojím s fotkou Orlanda Blooma a Péťu zvěčním u hvězdy Bruce Willise. 🙂

 

Už se pomalu začíná stmívat, a tak zamíříme do Griffith parku nad městem. Kdo viděl La La Land, přesně v této observatoři se natáčela jedna z nejhezčích scén. 🙂 Společně s námi má ale podobný plán tak půlka města – parkujeme na obří louce pod kopcem a nahoru se necháváme unášet davem pěšky. Zrovna dneska je tu totiž nějaká akce – observatoř je otevřená a venku je připraveno několik dalekohledů na pozorování hvězd. Stihneme ještě závěr západu slunce a z ochozu hvězdárny koukáme na pomalu se rozsvěcející město pod námi. Krása. 🙂 Přestože mi fyzika nic neříkala, v hvězdárenském muzeu docela valím oči a baví mě prohlížet si různé expozice o planetách, vesmíru a slunci a úplný topík je pak obrovské kyvadlo, které postupně sráží závaží podle toho, jak se země otáčí kolem své osy.

IMG_0304
Griffith Observatory

Na návštěvě u Warner Bros

Přespat zadarmo v autě v LA je docela oříšek. Zapíchneme to v jedné klidné čtvrti mezi rodinnými domky na ulici u dětského hřiště. Jsou tu i záchody, ale nemají dveře a kolem nás chodí lidi venčit psy a trochu divně na nás koukají… no idylka to není, ale co, my už jsme si zvykli snad na všechno. Ráno stejně vstáváme brzy, protože jdeme do filmových studií!

Turistickým atrakcím a túrám se vyhýbáme, tady ale uděláme výjimku, nekoukáme na cenu a objednáme se na ranní tour ve studiích Warner Bros. Nejdřív nám pustí úvodní film a pak už nasedáme do vozítka a jdem na to! Projíždíme venkovními přírodními kulisami, kde se natáčely třeba Pretty Little Liars, Jeptiška nebo Jurský park. Mají tu svoji džungli, jezírko, které se dá vypustit a přetvořit třeba na hřbitov, a několik chatek a domů.

Poté míříme do městských kulis. Je tu vlastně celá ulice – jednotlivé domy ale nejsou domy, mají jen přední štít, který se dá upravit podle aktuálních potřeb filmařů. Jedna budova tak může sloužit jako obchod, kavárna, prádelna apod. Docela nás pobaví, že i účelová kancelářská budova, kde sedí filmová „backoffice“ se využívá pro natáčení třeba jako letiště nebo nemocnice (kterou Joker nechá vybuchnout v Batmanovi). Prohlídneme si i miniparčík, který sloužil v Přátelích jako Central Park, kam chodily Phoebe a Rachel běhat. Je strašně fajn tahle místa poznávat a divíme se, jak jsou ve skutečnosti maličká.

 

Nakonec zamíříme do samotných studií. Jsou to takové dlouhé haly, kde se natáčí různé sitkomy nebo třeba show s Elen DeGeneres. V jedné z hal akorát probíhá natáčení nového dílu The Big Bang Theory, dovnitř proto nemůžeme, ale zahlédneme část kulis a namalovaný obraz s Amy a Penny, který skutečně v jednom z dílů figuroval. 🙂 Navštívíme taky expozici Harryho Pottera – je tu opravdový Moudrý klobouk, pavouk Aragog, kouzelné hůlky a kostýmy. Podíváme se i na sbírku batmobilů a výstavu Batmana, která má skvělou atmosféru díky ztlumeným světlům a dramatickému soundtracku. Pak nás naše průvodkyně vezme do studia, kde se bude natáčet nějaký nový seriál a my si můžeme prohlídnout kulisy úplně zblízka – jsou to vlastně jen různé „pláty“ připomínající zdi domu, místnost apod.

To nejlepší má ale teprve přijít. Závěr túry totiž trávíme ve studiu, kde se natáčeli Přátelé. Můžeme sednout na jejich slavný gauč v kavárně. 🙂 Je to super. Závěrečná expozice pak ještě ukazuje různé filmové triky, které se třeba používaly při natáčení Hobbita, anebo třeba práci se zvukem ve filmu Gravitace. Můžeme si taky potěžkat pravého Oscara.

 

Tour byla skvělá, jsme nadšení a jsme rádi, že jsme nejen viděli všechna tahle slavná filmová místa na vlastní oči, ale taky že jsme se dozvěděli něco blíž o tom, jak vůbec takový snímek vzniká.

Po návštěvě studií se vydáme na vyhlídku na nápis Hollywood. Je to hrozně cool. 🙂 Potom si ještě projdeme hřbitov slavných osobností Hollywood Forever a nakonec se ještě zastavíme u domu, ve kterém bydlely sestry Halliwelovy v seriálu Čarodějky. 🙂 Dneska v něm normálně někdo bydlí, ale vypadá úplně stejně jako v televizi.

DSCF5422
Dům Čarodějek

Kvečeru přejedeme k nedalekému národnímu parku Joshua Tree. Noc strávíme na poušti s úžasným výhledem, pod nebem se stovkami hvězd.

DSCF5449

Joshua Tree National Park

Tenhle národní park je úplně jiný, než co jsme zatím viděli. Dominují mu hrozně zvláštní stromy se zahnutými větvemi pojmenované podle biblického proroka Joshua. Připomínají něco mezi kaktusem a normálním stromem a jsou hrozně vzácné – kdysi jejich semínka šířili velcí lenochodi, kteří ale už dávno vyhynuli. Rostou jen na jihozápadě USA.

DSCF5488_DSCF5496-9 images

 

Panorama krajiny je nádherné – kromě stromů jsou tu sem tam nějaké kaktusy, skály a úžasné vyhlídky na okolní hory a poušť. Jen na nějaké velké hikování to moc není, venku je asi 40 stupňů, žádný vánek ani stín, kam by se dalo schovat.

 

Po celém dni v tomhle pařáku jsme úplně uřícení a zpocení a docela mě děsí představa, že v tomhle stavu budu bez sprchy spát v poušti v rozpáleném autě. Po víc jak třech měsících kempování se proto rozhodneme, že se rozmazlíme a strávíme noc v motelu. Přijdu si jak v jiném světě, je tu bazén, neomezená sprcha, klimatizace a postel… neuvěřitelný. 😀

 

Hoover Dam a Vegas, baby

Další den přejíždíme do střediska hazadu ve Vegas. Cestou se zastavíme u známé přehrady Hoover Dam a já docela valím oči nad touhle obří stavbou. Taky ve Vegas se ubytujeme v hotelu, ceny tu naštěstí nejsou tak vysoké – hoteliéři počítají s tím, že hlavní zdroj příjmů jim poteče právě z hazardních her.

Jakmile se setmí, vyrazíme na Strip – hlavní třídu, která září neonovými nápisy a nabízí nespočet možností, jak utratit peníze. I my zavítáme do jednoho z kasín, protože si chci vyzkoušet, co všichni na těch automatech mají. 😀 No, nepochopím to, peníze prohraju během půl hodiny a za střízliva mi to ani tak zábavné nepřijde, ale co, zkusit se to tady prostě musí. 🙂

DSCF5875

Vegas je neuvěřitelné – na jediné ulici tu najdete zmenšeninu Benátek, Paříže, Říma, New Yorku nebo Luxoru, desítky kasín, klubů, luxusních restaurací, obchodů, fontán… Pulzuje to tu životem, po ulici se procházejí stovky lidí všech věkových kategorií, národností, stavů opilosti a občas se tu najdou takové zjevy, že na ně koukám s otevřenou pusou. 🙂 Sem se prostě chodí bavit a utrácet těžké prachy. Je hustý vidět to vlastníma očima, a nejen třeba skrze film Pařba ve Vegas, ale zároveň vím, že podruhé sem opravdu nemusím.

DSCF5859

Další den ráno se ještě zastavíme na ulici se svatebními kapličkami. Wedding Chapels je tu hned několik, vedle sebe, podél hlavní rušné ulice, s přilehlým parkováním. No, asi si dokážu představit i hezčí místo na svatbu. 🙂 Ale opravdu vidíme nějaký pár, který akorát z jedné vychází…

IMG_2548

Na nějakou chvíli si teď ale od velkých měst zase odpočineme. Čekají nás národní parky Bryce Canyon, Zion a mnoho dalšího. 🙂

Categories: USA