Město plné úsměvů, sluníčka a pohody. Luang Prabang má za nás 10 z 10

Luang Prabang byl dalším místem, kde jsme zakotvili na delší dobu. Strávili jsme tu týden a vůbec se nám odsud nechtělo odjet. Spojení francouzské koloniální minulosti (čerstvý croissanty a bagetky!) a pohodové asijské atmosféry si nás prostě získalo.

DSCF8118
Břeh Mekongu. Ideální cíl podvečerní procházky městem…

Pravda, začátek nám zrovna dvakrát nepřál. Po příjezdu jsme víc jak hodinu s krosnama na zádech bloumali po městě a hledali ubytování, který by bylo poblíž centra, nebylo plesnivé a zároveň nás nestálo majlant. Když už jsme to už celí unavení a hladoví pomalu chtěli vzdát a vzít prostě to, co bude, vynořil se před námi skvěle umístěný levný a čistý guest house s moc milým majitelem. Tak přeci jen se poštěstilo. A dobře, že tak – další den jsem ven skoro ani nevylezla, totálně mě skolila nějaká otrava z jídla…

DSCF8160
Jeden z desítek barevných chrámů, které jsme prozkoumali na svých toulkách uličkami.

Městečko je opravdu hrozně příjemné. Leží na poloostrově mezi dvěma řekami. Centrem se vine jedna hlavní ulice lemovaná spoustou restaurací a kavárniček, která se po setmění změní ve velký noční trh se spoustou oblečení a suvenýrů.

DSCF8131
Poklidný night market

Brzo jsme se tu rozkoukali a najeli na příjemnou rutinu. Já jsem si několikrát zašla na jógu, Péťa zase vyzkoušel místní posilovnu a skoro každé ráno si přivstal a šel se proběhnout. Na snídani jsme chodili ke stánku k moc milé paní, která už věděla, že si vždycky objednáme misku ovoce s müsli a banánovo kávový shake. 🙂

DSCF8525
Každý celý den na nohou, ale pořád s úsměvem. Naše oblíbené snídaňové místo. 🙂

Oblíbili jsme si i několik kavárniček s úžasným výhledem, kde se u šálku výborného kafe dalo hezky pracovat.

DSCF8472
Práce snů 🙂

Na každém rohu je taky nějaký ten buddhistický chrám, kde žijí aktivní mniši. Když se jdete podívat dovnitř, vlastně tak máte pocit, že jste vlezli někomu na dvůr. 🙂 Mnichů je tu obrovské množství. Dodnes si tu drží tradici ranních almužen – před rozbřeskem prochází v zástupu ulicemi a od místních si berou hrst rýže nebo sladkostí. Bohužel už se z toho ale stává spíš senzace pro turisty.

DSCF8182
Vstávačka v pět ráno pro nás jen jednou, pro mnichy každý den…

Centrum je plné kontrastů. Na jedné straně tu najdete hrozně posh restaurace, butiky a hotely, na té druhé se dá za pár korun pořídit skvělé pouliční jídlo a čerstvé potraviny. Ten „pravý“ Laos se tu ale už moc nevidí. To se musí vyjet o kus dál.

IMG_3498
Venkovská idylka

A to jsme taky udělali – na dva dny jsme si půjčili skútr a po šíleně rozbitých silničkách jsme projížděli venkovem a pozorovali, jak tu plyne život. Laos je na první pohled asi nejchudší země, kde jsme kdy byli. Paradoxně ale rozhodně ne nejlevnější. Lidi jsou neskutečně milí a příroda naprosto fantastická.

DSCF8325
Jen pár kilometrů od Luang Prabang leží tahle nádhera.

Zajeli jsme se podívat hned na dvoje kaskádovité vodopády, které vypadaly jako vystřižené z katalogu zájezdů do tropického ráje. 🙂

DSCF8425_DSCF8432-8 images
Jedny z nejkrásnějších vodopádů, které jsme kdy viděli.

A taky jsme si nemohli nechat ujít návštěvu místního sloního sirotčince. Jednoznačně byl tím nejhezčím, který jsme zatím viděli. O slony tu, zdá se, moc dobře pečují, vodí je na procházky do řeky a dávají dostatek jídla. Navíc se nechají se podrbat na hlavě a nakrmit banánem – a to je neskutečně cute. 🙂

IMG_3484
Dva milovníci banánů 🙂

Co nás docela zasáhlo, byla návštěva muzea UXO (unexploded ordinances), kde upozorňovali na situaci ohledně nevybuchlých bomb z dob války v 70. letech. Obrovská část země je jimi stále zamořená, často někoho zraní a pátrání po nich a následné zneškodňování je nesmírně náročné.

Poslední večer jsme si pak vyšlápli na kopec nad městem a pozorovali nádherný západ slunce nad Mekongem a horami. Sice nás tu málem ušlapaly desítky dalších fotekchtivých turistů, ale ta scenérie byla úžasná.

DSCF8519
Poslední večer v Luang Prabang.

Luang Prabang a Laos obecně si nás zkrátka získal a jestli se někam budeme chtít vrátit, zatím je to rozhodně favorit číslo jedna.

Categories: Laos

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *