Perly národního parku Jasper a zastávka v Edmontonu

Po národním parku Banff jsme plynule navázali objevováním jeho přilehlého a neméně populárního souseda, NP Jasper. Ten si na nás nachystal docela netradiční uvítání. A ukázal nám další přírodní perličky z oblasti Canadian Rockies.

DSCF3273

To si tak jedeme krajinou, nepřítomně koukám na střídačku z okna a na navigaci, abychom nepřejeli vytipované místo na přespání, když najednou koutkem oka kus od silnice zahlédnu něco hnědého a chlupatého. Moje tušení se potvrdí. Je to medvěd! Grizzly! A jsou tu hned tři! Samice a dvě mláďátka. Běhají, hledají kořínky a berries, krmí se jimi, čas od času si stoupnou na zadní, popoběhnou o kus dál a vůbec se námi nenechají rozhodit. Zato my jsme z nich úplně paf a dobrou půlhodinku jejich podvečerní shánění večeře nadšeně (a pohodlně z bezpečí auta) pozorujeme.

39065511_294966037755005_2110625570105589760_n

Co dalšího jsme v NP Jasper viděli?

Icefields Parkway

Hlavní silnice, která spojuje městečko Lake Louis s městem Jasper a v podstatě jediná silnice ve stejnojmenném parku. Přímo na ní se nachází spousta vyhlídek na přilehlé hory, ledovce nebo ikonická jezera. Projeli jsme ji tedy celou a občas nám z těch vyhlídek docela spadla čelist. Na druhou stranu tu bylo dost rušno, a když jsme se asi půl dne v kuse pořád míjeli se zájezdovým autobusem s čínskými turisty, už jsme se těšili, až z ní sjedeme.

DSCF3357

Athabasca Glacier

Jeden z ledovců přímo u Icefields Parkway. Nedaleko je obrovské návštěvnické centrum s historickými fotkami, na kterých je vidět, jak rychle během let ustupuje. Přímo na ledovec pak za nekřesťanské peníze vyjíždí speciální autobusy nebo se dá přeletět vyhlídkovým letem. My jsme se spokojili s nenáročnou procházkou k jeho úpatí. DSCF3234

Five Lakes

Okolo pěti jezírek nedaleko městečka Jasper vede párkilometrový trek, který nabízí krásné výhledy na různě barevné vodní plochy obklopené zalesněnými horami. Moc příjemné a klidné místo. Vyšli jsme si na něj jen s pitím a vše ostatní včetně rolničky a bear spreje jsme nechali v autě, což se ukázalo jako veliká chyba. Cestou zpátky jsme z křoví u cesty zaslechli divné zvuky a lámání větviček – medvěd. Naštěstí si šel po svých a k autu už to nebylo daleko, ale od té doby si dáváme sakra pozor…:)

DSCF3248

Jasper

Samotné město Jasper se dost podobá Banffu, ale na rozdíl od něj nás za srdíčko moc nechytlo. Možná to bylo tím, že centrum protíná železnice, po které jezdí nekonečně dlouhé nákladní vlaky, nebo jen nebylo hezké počasí. Moc času jsme tu tedy nestrávili. Dají se tu (a to jak přímo ve městě, tak všude kolem něj) pozorovat elkové (druh jelena) a sobi, což bylo fajn. 🙂 Celkem tři noci jsme strávili na overflow parkovišti (tedy místě, kde se dalo legálně vyspat ve vlastním autě za 15,70 CAD) asi o 15 km dál – jiná možnost tu nebyla.

Lake Annette

Jezero s nehybnou hladinou, která okolní scenérii odrážela jako zrcadlo. Osobně jsem si tohle místo úplně zamilovala a vrátili jsme se na něj i další den.

DSCF3260

Medicine Lake

Velikánské jezero, kde jsme se zastavili cestou na slavnější Maligne Lake. Viděli jsme tu pasoucí se rodinku sobů, ale jinak jsme se tu moc nezdržovali. 

DSCF3311

Maligne Canyon

Kaňony v Canadian Rockies jsou opravdu epické a Maligne Canyon patří mezi ty TOP. Je hrozně hluboký, protéká jím divoká krásně zabarvená říčka a člověk si tu uvědomí, jakou má příroda ohromnou sílu.

 

Maligne Lake

Velmi vyhledávané jezero s proslulým ostrůvkem Spirits Island, který měl na ploše počítače pro změnu Petr. K ostrůvku se ale musí dojet lodí, a když jsme viděli cenu (80 CAD/os./1,5h plavba), vyprdli jsme se na to. 🙂 Místo toho jsme se vydali na hike na Bald Hills.

Bald Hills

Výstup na Bald Hills i s přechodem jejich hřebenu nám zabral asi 4 hodiny. Nejdřív jsme si museli vyšlápnout pár set výškových metrů, než se před námi rozprostřela krásně rozkvetlá vysokohorská louka. Tou jsme pak pokračovali, a nakonec vyšli až na vrchol kopců, odkud jsme si užili překrásný výhled na všechny strany a Maligne lake pod námi nám přišlo najednou hrozně malinké.

DSCF3310

Pyramide Lake

Několikadenní túry v horách už se na nás (hlavně asi na mně J) začaly podepisovat bolavými nohami a únavou. A tak jsme jeden den zvolnili a vyjeli si k jezeru Pyramide a z něj se vydali na nedalekou vyhlídku. Tam jsem si rozložila deku a usnula, což bylo fajn do té doby, než zlověstně zahřmělo a začaly padat obří kapky deště. Odpočinkový den vzal za své, když jsme pak několik kilometrů běželi zpátky na parkoviště, abychom úplně nepromokli (nepovedlo se). 🙂 Odpoledne jsme se jeli vysušit do místní knihovny a zbytek deštivého dne věnovali práci. Na večeři jsme se opět odměnili burgerem s mozzarellou v A&W. 🙂

Sulphur Skyline

Závěrečný den cestování po Jasperu jsme věnovali populárnímu treku Sulphur Skyline. Samozřejmě jsme se nejdřív museli zase vysápat na vysokou horu, ale ten výhled z ní patřil opravdu k těm nejkrásnějším v celém parku. Navíc nás motivovala vidina toho, že se hned potom naložíme do horkých pramenů Miette Hotsprings. Ty byly na rozdíl od těch banffských o něco větší a méně přelidněné, takže to byla suprová odměna.

 

Na skok v Edmontonu

Návštěvu kanadské provincie Alberta jsme zakončili v jejím hlavním městě Edmonton. Přesto, že Edmonton není od Rockies tak daleko (asi 2 hodiny jízdy), typ okolní krajiny se tu mění k nepoznání. Skalnaté hory vystřídají placatá pole, rozeseté farmičky a ropné vrty. Samotný Edmonton vypadá na první pohled jako dost průmyslové město, dají se tu ale najít moc příjemná zákoutí v parcích, promenáda u řeky a poklidné obytné čtvrti.

Zastavili jsme se na návštěvě u kamarádky Ley, která se sem nedávno přestěhovala, což bylo moc milé. Setkávání s blízkými lidmi na druhé straně světa má prostě něco do sebe. 🙂 Kromě toho jsme zavítali taky do nedalekého národního parku Elk Islands National Park, známého výskytem bizonů. Těch jsme tu viděli hned několik. Asi 13km hike, který jsme tu podnikli, byl fajn, ale po všech těch kanadských perlách v Rockies patřil spíš mezi ty průměrnější procházky.

 

Z Edmontonu jsme zamířili na sever do provincie Britská Kolumbie a Yukon. Cíl byl jasný – dojet až na vzdálenou Aljašku. Jak jsme přežili 36hodinovou cestu autem? A co jsme na trase viděli a zažili? Dočtete se příště. 🙂

Categories: Kanada

1 Comment