Putování Ontariem: Velká jezera a první medvěd

Rušnou Niagáru a moderní Toronto jsme nechali za sebou a vydali se podél Velkých jezer napříč provincií Ontario. Čekaly nás úžasné přírodní scenérie, chill u vody, první větší hikování a hned několik druhů divokých zvířat! Která místa jsme v Ontariu navštívili? 

Georgian Bay Islands National Park

Značnou plochu Ontaria zabírá vodní plocha. Větší i menší jezera proto přitahují milovníky vodních sportů a rybaření. Pohodovou atmosféru dokreslují útulné chatičky s teráskami přímo nad vodní hladinou, kotvící jachty a malé lodičky brázdící vlny jezer. I my jsme se jednou z nich svezli – do národního parku Georgian Bay Islands, resp. na ostrov Beausoleil. Přivítalo nás tu krásné sluníčko, žáby s leopardím vzorem, příjemný les… a spousta komárů. Dali jsme si tu kratší procházku lesem podél pobřeží, posvačili s vyhlídkou na jezero a vychutnali si teplou sprchu ve zdejším kempu (jo, dny, kdy najdem po cestě sprchu, patří mezi ty lepší…). 🙂 

Algonquin Provincial Park

Algonquin PP patří podle mě k největším highlightům Ontaria. Je tu opravdu nádherná příroda – hluboké lesy v kombinaci s jezírky, bažinami. Tady jsme si vybrali hned několik kratších procházek, např. kolem bobří hráze, s vyhlídkou na širé okolí, po dřevěných chodníčkách nad bažinami nebo po lesních pěšinkách. Pecka! To nejlepší nás ale potkalo cestou z parku. Viděli jsme totiž hned tři losice, které se kvůli horkému počasí šly zchladit do říčky, napít se a napást vodních rostlin. Los z takové blízkosti vypadá opravdu majestátně. Je vysoký ke dvěma metrům, má protáhlou hlavu a připomíná koně zkříženého s jelenem. Úžasný zážitek!

DSCF1785

Killarney Provincial Park

Aby nás „obyčejné“ procházky rychle neomrzely, v Killarney PP jsme si vybrali hike, který kombinuje chození a jízdu na kánoích. Na loďce se nejprve přejede napříč jedno menší jezero a odtud se vychází na kopec Silver Peak (a pak to samé zpátky). Péťa si výlet rozhodl zpestřit o to víc, že se při výstupu z kánoe vyklopil do vody… 🙂 Štěstí, že bylo zrovna kolem 30 stupňů, a tak celkem rychle vyschnul. Každopádně výhled ze Silver Peaku (skály jsou ze světlého kamene, proto ten název) na okolní hluboké lesy a nekonečná jezera patřil mezi ty nejkrásnější v Ontariu.

Pukaswa National Park

Tenhle národní park se rozkládá na břehu jezera Superior, svou plochou největšího jezera na světě, které připomíná spíš moře. Zvolili jsme tu několik menších treků na pobřeží. Na Kanadě se mi líbí, že v každém parku najdete návštěvnické centrum, kde vám víc než rádi poradí, která místa stojí v parku za návštěvu, jaká zvířata tu žijí nebo jaká vegetace roste, a ještě vám přidají spoustu podrobných mapiček a informačních letáků. Některé kratší hiky, jako tomu bylo právě tady, pak doprovází naučné tabule, a tak přesně víte, na co se zrovna koukáte a přečtete si třeba i něco k historii.

DSCF1834

A právě okolí Pukaswa NP je s historií úzce spjato, resp. s původními obyvateli (indiány). My jsme měli neuvěřitelné štěstí – právě v den návštěvy se tu konal festival Pow Wow. Tedy indiánská sešlost, na které se ctí původní tradice, konají soutěže o nejlépe předvedený tanec, zpívají písně, hraje na bubny. Má to hrozně silnou atmosféru. Taky bylo docela cool vidět indiány v tradičních oblecích s čelenkami z barevných pér, jak se sem sjíždějí v pick-upech. 🙂 Jo, a kromě toho jsme si tu dali zatím nejlepší poutine (hranolky zapečené se sýrem a omáčkou) a indiánské tacos.

Thunder Bay a Quetico Provincial Park

Z Pukaswy jsme si to namířili do většího města Thunder Bay, kde jsme si potřebovali dokoupit zásoby a vyprat. (Skvěle tu fungují, stejně jako v USA a na Zélandu, veřejné laundromaty, kde se dá většinou i sednout a připojit na free Wi-Fi.) Cestou jsme viděli mláďátko medvěda hnědého – přeběhlo nám přes silnici a bylo hrozně roztomilé! 🙂 Podívali jsme se taky na památník Terryho Foxe, který právě tady ukončil svůj charitativní běh napříč Kanadou. Za zmínku ještě patří návštěva fast foodu Taco Time – vaříme si většinou sami, ale tacos jednou za čas neodoláme. V Taco Time je mají fakt výborné, a hlavně tu vůbec nepoužívají plastové obaly, čímž si mě naprosto získali. 🙂

Posledním přírodním parkem, do kterého jsme v Ontariu zavítali, byl Quetico PP. Hike lesem patřil mezi ty nudnější, vegetace tu není o moc jiná než v Česku, ale cíl výletu, pláž u jezera v borovém háji, byla perfektním místem pro oběd a chvíli nic nedělání.

DSCF1782

Z Quetica jsme přejeli do další provincie. Co nás (ne)zaujalo na sousední Manitobě, vám popíšeme v příštím článku. 🙂

 

 

Categories: Kanada

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *