V Chiang Mai jako doma. Čím si nás tohle město získalo?

Buddhistické chrámy celé ze zlata, aspoň jedny (boží) pad thai denně a večerní toulky rušným night marketem. Tak by se dal popsat náš první a totálně pohodový týden v Thajsku. Protože jsme tu už oba byli a následně se přesouváme do Laosu, rozhodli jsme se, že vynecháme jih země. Místo toho přiletíme rovnou do hlavního města severní části, Chiang Mai.

IMG_0571

Při svojí první návštěvě Thajska se mi Chiang Mai líbilo suverénně nejvíc, a tak se těším, že se sem po čtyřech letech podívám znovu. Od té doby tu přibylo víc „lepších“ restaurací a kaváren, obchodů, hotelů a celá část night marketu s živou hudbou a stánky s „western dishes“. Taky ceny šly trochu nahoru. Ale příjemná atmosféra města zůstává pořád stejná.

Doi Suthep jako naprosté must see

Největší bombou je pak chrám na hoře Doi Suthep nad městem. Za mě nejkrásnější chrám, co jsem kdy viděla. Celý pozlacený a se stovkami sošek Buddhů se vzduchem nasyceným vůní aromatických tyčinek. Pastva pro oči a vděčný cíl pro focení. Neváháme si půjčit skútr a dojedeme si sem na menší výlet.

2 - doisuthep

A to bychom nebyli my, abychom si cestou nenašli ještě další „point of interest“. Vyšlápneme si naučnou stezku džunglí až na vrchol hory Doi Suthep (1676 m) a užíváme si krásné pohledy do okolí a úžasnou přírodu stejnojmenného národního parku. Cestou ještě zavítáme do vesničky, kde žije etnikum Hmongů, ale jsme trochu zklamaní. V podstatě je tu k vidění jen ulice se stánky plnými suvenýrů a jinak nic moc.

IMG_0640

Btw. Poučení pro příště: Kraťasy a tílko na skútr nejsou nejvhodnější oblečení. Skoro jsme na něj přimrzli, když jsme frčeli ze serpentin dolů…:)

5

Tolik chrámů na jednom místě
Poměrně moderní a neskutečně živé a rušné město Chiang Mai má ve svém středu historické centrum obehnané hradbami ve tvaru čtverce. A právě tady se nachází obrovské množství chrámů a dalších buddhistických památek. I na podruhé je to úžasná podívaná, a tak jedno odpoledne věnujeme „tour de temples“ a užíváme si jejich atmosféru.

Night market – ideální program na každý večer
Pro Chiang Mai je typický taky bohatý night market. Po setmění se část ulic zaplní stánky s oblečením, suvenýry a taky s perfektním street foodem. Nemůžeme se nabažit hlavně skvělých pad thai (ty se mi tu asi nikdy nepřejí), kari (když vám řeknou, že je spicy, věřte jim) a banánových nebo mangových palačinek s čokoládou. Kromě toho je tu ale i trochu drsnější část s bary a diskotékami, kde si tlustí movití běloši v krizi středního (i pozdějšího) věku chodí hledat mladé thajské masíčko. A ne, není to hezký pohled…

IMG_0594Po týdnu jako doma
Protože ve městě strávíme celkem týden, za tu dobu si tu najdeme několik oblíbených podniků, kam chodíme na jídlo. Třeba na snídani se vždycky nacpeme obří mísou plnou čerstvého tropického ovoce s müsli. Pan majitel si nás po druhé návštěvě už pamatuje a pravidelně pak od něj dostáváme fresh džus jako bonus. 🙂 Nejlepší latté z kokosového mléka pak mají v kavárně Cat shack, kde navíc dobře jede Wi-Fi, a tak se tu dá skvěle pracovat.

A za návštěvu pak taky stojí menší trh v centru, kde si člověk koupí za pár bahtů nějakou mlsku (špíz, ovoce atd.) jen tak do ruky.

 

 

7

Totálně top zážitek pak ale byly oslavy svátku Loi Krathong, které jsme v Chiang Mai měli tu možnost (úplnou náhodou) zažít. Povedlo se nám vypustit lampion? O tom už příště. 🙂

Categories: Thajsko

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *